Pszichológiai konzultáció

gyermekek, serdülők és szülők számára

Hajnal Petra vagyok, okleves pszichológus, képzésben lévő komplex integratív gyermekterapeuta, két kisgyermek édesanyja.

Tanulmányaimat a Pécsi Tudományegyetemen, majd a Pázmány Péter Katolikus Egyetem fejlődés- és klinikai gyermekpszichológia szakirányán végeztem. Jelenleg módszerspecifikus továbbképzésen veszek részt a Magyar Komplex Pszichoterápiás Egyesületnél, komplex integratív gyermekterapeuta képzésen, hogy a hozzám fordulókat minél szélesebb eszköztárral tudjam segíteni.

Édesanyaként magam is tapasztalom a szülőséggel járó mindennapos és hirtelen jött kihívásokat. Szülőként könnyű elveszni a családi minták, társadalmi elvárások, interneten keringő tanácsok, gyermeknevelési könyvek között. Ebben az információdömpingben tudom Önöket abban segíteni, hogy megtalálják az Önök és a gyermekük számára legideálisabb családi működést. Minden gyermeket a szülője ismer a legjobban, de lehetnek olyan élethelyzetek, melyekben segítségre van szükség a változás és fejlődés érdekében. Így a gyermekkonzultáció fontos részét képezi a szülőkkel való közös munka is. Ennek során abban segítem a hozzám forduló szülőket, hogy megértsék, gyermekük viselkedése, tünetei mögött mi áll, valamint, hogy ki tudjanak alakítani egy elég jó szülő-gyermek kapcsolatot.

Egy gyermek a tüneteivel jelez számunkra, ha elakadt, ha olyan kihívások, nehézségek érik, melyek megoldásában, feldolgozásában segítségre van szüksége. Azt gondolom, hogy minél korábban segítséget kap az őt ért nehézségek, elakadások feldolgozásában, később annál rugalmasabban, könnyebben tudja megoldani az őt ért kihívásokat. A gyermekeket egy biztonságos és elfogadó közegben, személyiségükhöz és a nehézségük jellegéhez igazodva különböző eszközökkel tudom segíteni (játékterápia, művészetterápia, meseterápia, relaxáció, családterápia, drámajátékok), az erőforrásaikra és a bennük rejlő értékekre helyezve a hangsúlyt, figyelembe véve az érzelmi, viselkedési, kognitív és fiziológiai működést, valamint az őket körülvevő környezetet.


Hogyan zajlik egy konzultációs folyamat?

Első 1-2 alkalommal a szülőkkel folytatott beszélgetés során tisztázzuk a probléma jellegét, áttekintjük a gyermek fejlődéstörténetét. Ez általában a szülőkkel, a gyermek jelenléte nélkül zajlik. Kivételek ez alól a serdülők, akik esetében vagy csak a serdülővel, vagy a szülővel és a serdülővel közösen történik az első találkozás, minden esetben a szülő beleegyezésével.
Ezt követi egy néhány alkalmas diagnosztikus/konzultációs szakasz, melynek során a gyermekkel kialakítva a kapcsolatot az ő jelenlegi viselkedésmódjait térképezem fel játék, megfigyelés és pszichodiagnosztikai eszközök segítségével (rajzteszt, papír-ceruza teszt, stb.). Ennek végén szülőkonzultáció következik, melynek során összegzem és értelmezem a gyermekkel tapasztaltakat és eldöntjük, hogy szükséges-e további ellátás és ha igen, milyen formában.
 

5 alkalmas szülővezetés
Első 1-2 alkalommal tisztázzuk a probléma jellegét, áttekintjük a gyermek fejlődéstörténetét. Ezt követően, ha a nehézség jellege is engedi, olyan támpontokat, eszközöket beszélünk át, melynek segítségével a szülő megértheti, hogy mi zajlik a gyermekben, módosíthatja a gyermeke viselkedésére adott saját reakcióit, a szülői szerepében megerősödve.

Amennyiben tanácsra, útmutatásra van szüksége, vagy szeretné, ha gyermeke szakmai segítséget kapna, forduljon hozzám bizalommal!

Munkámat szigorú titoktartás és szoros szupervízió mellett végzem!

© 2023 Hajnal Petra e.v. - gyermekpszichológus 
     Adószám: 59960504-1-39
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen!